بزرگترین بنادر ایران كدامند؟
بزرگترین بنادر ایران كدامند؟
۱۳:۲۸
تین نیوز: بندر شهیدرجایی بزرگترین بندر ایران به لحاظ مساحت است. مساحت دو هزار و 400 هكتاری این بندر در كنار موقعیت آن در شمال تنگه هرمز شرایطی استثنایی را فراهم آورده است.

به گزارش تین نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی ظرفیت پذیرش كالا در این بندر 70 میلیون تن در سال است و ظرفیت مجموع 23 انبار مسقف آن نزدیك به 194 هزار متر مربع است كه بخش مهمی از این انبارها مربوط به انبارهای ترانزیت و انبارهای كالایی است. ترمینال كانتینری این بندر بزرگ هم 3 میلیون TEU ظرفیت دارد. در بندر شهید رجایی 23 پست اسكله به طول 6 هزار و 31 متر قرار گرفته است كه عمق اسكله ها 15 متر برآورد شده است. در میان این اسكله ها 21 اسكله، بتنی و 2 اسكله فلزی است. در بندر شهید رجایی 4 اسكله هم در دست احداث است كه تكمیل آن ها تعداد اسكله های این بندر را به 27 می رساند. در میان 23 اسكله فعال بندر شهید رجایی كاربری دو اسكله برای كالاهای نفتی و مایعات طراحی شده؛ 7 اسكله كانتینری است؛ 7 اسكله مربوط به كالاهای عمومی است؛ 4 اسكله به كالاهای ویژه اختصاص دارد؛ دو اسكله چندمنظوره و یك اسكه هم دوبه كاری است. كمترین ظرفیت در میان اسكله های این بندر دو هزار تن و بیشترین ظرفیت نیز 70 هزارتن است.

از ویژگی های مهم این بندر این است كه به غیر از راه های ارتباطی دریایی و هوایی، خطوط ریلی هم برای انتقال كالاها در آن راه اندازی شده است. طول خطوط داخلی راه آهن قدیم در این بندر 23.5 كیلومتر است و 16 كیلومتر راه آهن جدید نیز در آن در حال احداث است. فاصله بندر شهید رجایی با تهران  یك هزار و 501 كیلومتر است. این بندر كه استان هرمزگان واقع شده است تا مركز استان یعنی بندرعباس 30 كیلومتر فاصله دارد كه البته فاصله آن تا مركز بندرعباس 35 كیلومتر برآورد شده است. مسافت میان این بندر بزرگ با نزدیكترین فرودگاه استان هرمزگان 40 كیلومتر است. در واقع فرودگاه بندرعباس در 40 كیلومتری این بندر قرار دارد اما از بندر شهید رجایی تا فرودگاه بندر لنگه 210 كیلومتر فاصله است كه به نسبت فرودگاه بندرعباس در مسافت بسیار دورتری قرار دارد.

ظرفیت 37 میلیون تنی بندر امام خمینی
دیگر بندر بسیار بزگ كشور بندر امام خمینی است كه یك هزار و 641 هكتار مساحت دارد. این بندراستراتژیك در استان خوزستان و در شمال غربی خلیج فارس واقع شده است و ظرفیت پذیرش كالای آن 37 میلیون تن در سال برآورد شده است. این بندر هرچند در ظرفیت پذیرش كالا با اختلاف پس از بندر شهید رجایی قرار دارد اما مساحت انبارهای مسقف آن بسیار بیشتر از دیگر بندر بسیار بزرگ كشور است. به گونه ای كه 522 هزار متر مربع انبار مسقف در بندر امام خمینی ساخته شده و مساحت محوطه و باراندازهای آن دو میلیون و 100 هزار متر مربع است. ظرفیت ترمینال كانتینری بندر امام خمینی 700 هزار TEU و تعداد اسكله های فعال آن 37 پست است كه طول آن ها 7 كیلومتر و عمق اسكله ها 13.5 متر برآورد شده است. از دیگر ویژگی های ان بندر خطوط منظم راه آهن داخلی به 120 كیلومتر است. فاصله بندر امام خمینی با اهواز 100 كیلومتر و مسافت آن با پایتخت كشور 850 كیلومتر است. این بندر مهم در 110 كیلومتری فرودگاه اهواز و 100 كیلومتری فرودگاه آبادان قرار دارد اما نزدیكترین فرودگاه به این بندر فرودگاه ماهشر است كه در 18 كیلومتری بندر امام خمینی قرار گرفته است.